Silto džemperu diena 2022 - Parādi savu rīcību klimata labā!

2022. gada 3. februārī

Silto džemperu diena 2022 - Parādi savu rīcību klimata labā!

2022. gada 3. februārī
17. februārī Vides izglītības fonds aicina Latvijas izglītības iestādes, uzņēmumus, pašvaldības, ģimenes un ikvienu vides draugu piedalīties ikgadējā akcijā “Silto džemperu diena”. 


Akcijas mērķis ir izglītot sabiedrību par klimata pārmaiņām un veicināt videi un klimatam draudzīgākus paradumus. Silto džemperu dienā tradicionāli telpās tiek nedaudz samazināta temperatūra un visi tiek aicināti uzvilkt siltāku džemperi, šādā simboliskā veidā apliecinot atbalstu iniciatīvai.

 Silto džemperu dienas 2005. gadā aizsāka Ekoskolas Beļģijā, aicinot sabiedrību palīdzēt virzīties uz mērķi - samazināt klimata pārmaiņas. Palīdzība var izpausties itin vienkāršās ikdienas darbībās, piemēram, samazinot apkures jaudu un uzvelkot siltāku džemperi, biežāk pārvietojoties ar kājām, braucot ar velosipēdu, ēdot vairāk sezonai atbilstošu augu valsts pārtiku un neradot pārtikas atkritumus, izslēdzot elektroierīces, kad tās nelietojam, u.c. paradumos. Kampaņas laikā izdevās ne tikai uzskatāmi samazināt radītos ogļskābās gāzes izmešus, bet arī veicināt skolēnu un plašākas sabiedrības informētību par problēmām un nepieciešamajām rīcībām, kas saistītas ar klimata pārmaiņām.
 
Akcijas iniciatori Beļģijā uzsver straujās klimata izmaiņas, šogad aicinot izmantot savu džemperi ne tikai lai sasildītos, bet arī, lai paustu savu viedokli: “Ko tu vari darīt klimata labā? Parādi uz sava džempera! Veido uzrakstus, saukļus, zīmējumus, izšuj, pielīmē vai kā citādi uzliec tos uz sava džempera, un parādi savu nostāju -  aicini rīkoties arī citus!” Uzskatāms piemērs pieejams oficiālajā organizatoru mājaslapā šeit. Šogad akcijas moto ir “Parādi savu rīcību klimata labā!”.
 
Latvijā "Silto džemperu diena" Ekoskolās un citās sadarbības organizācijās notiek jau septīto gadu. Vides izglītības fonds  aicina pievienoties ikvienu un iesaistīt izaicinājumā arī savas ģimenes, pašvaldības, izglītības iestādes, sadarbības partnerus, rosinot katram savā dzīvesvietā/darba vietā kaut nedaudz samazināt gaisa temperatūru un uzvilkt siltāku džemperi. Ar savu piemēru aicinām padalīties sociālajos tīklos, izmantojot mirkļbirku #UzvelcDžemperi un aktualizējot šī gada saukli: “Parādi savu rīcību  klimata labā!” Šo dienu var papildināt arī ar citām videi draudzīgām aktivitātēm. Šobrīd savu dalību "Silto džemperu dienas" izaicinājumā Latvijas Ekoskolas var pieteikt šeit:  ej.uz/siltodzemperudiena2022
 
Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā šobrīd piedalās vairāk nekā 190 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas, tehnikumi un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 72 valstīs un tajā iesaistījušās 59 000 skolu. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi un ilgtspējīgas principiem atbilstošas rīcības. 
 
Vairāk informācijas par starptautisko kampaņu atrodams šeit : https://www.dikketruiendag.be

Vides izglītības fonds (VIF) ir pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) pārstāvis. Latvijā VIF nodrošina visu starptautisko FEE programmu - Zilais karogs, Zaļā atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri - īstenošanu vai pārraudzību.
 
Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.


Vides izglītības fonds
https://www.facebook.com/videsfonds/
https://www.instagram.com/fee_latvia/
 
Ekoskolas
http://www.videsfonds.lv/lv/ekoskolas
https://www.ecoschools.global/
 
Informāciju sagatavoja – Anna Pētersone, jaunumi@zemesdraugi.lv 
Ekoskolu koordinators Latvijā – Daniels Trukšāns, daniels.truksans@videsfonds.lv

.